Make your own free website on Tripod.com

Results of Ukrainian Nationals 2000

| Report | Results | Back to Events and Results page |


Cities: 1st Zone  2nd Zone  3rd Zone

Seniors: all-round   free hands  rope  hoop  ball  ribbon  clubs

Group: all-round    ten clubs   2 hoops+3 ribbons


Ukrainian National Championship
10th-15th May
White Church .Sport complex "Horizon"
132 participants from 16 parts of Ukraine, Kiev and Crimea
Head judge: Maria Bogatikova (White Church)
 
Cities Competition

1st Zone
Num City Score
1 Kiev-1 510,074
2 Kiev-2 494,679
3 Dnepropeatrovsk part of Ukraine 483,153
 
 
2nd Zone
1 Kiev part of Ukraine 300,773
2 Donezk part of Ukraine 291,076
3 Volin part of Ukraine 278,082
 
 
3rd Zone
1 Kherson's part of Ukraine 144,925
2 Rivno's part of Ukraine 91,984
3 Zhitomir's part of Ukraine 45,749
 
Seniors Competition

All-round
(top 6 out of 25 strongest)
Num Gymnast City Score
1 Tamara Yerofeeva Kiev-1 60,0
1 Anna Bessonova Kiev-1 60,0
3 Natalia Godunko Kiev-1 59,659
4 Olga Andreeva Kiev-1 59.466
5 Vera Podlesnyak Kiev-1 59,233
6 Anna Gluhovskaya Kiev-2 58,841
 
 
Apparatus Finals:
Num Gymnast City Score
1 Tamara Yerofeeva Kiev-1 10,0
1 Anna Bessonova Kiev-1 10,0
3 Olga Andreeva Kiev-1 9,950
 
 
 Apparatus Finals:
Num Gymnast City Score
1 Tamara Yerofeeva Kiev-1 9,983
2 Anna Bessonova Kiev-1 9,950
3 Natalia Godunko Kiev-1 9,933

 

 Apparatus Finals:
Num Gymnast City Score
1 Tamara Yerofeeva Kiev-1 10,0
2 Olga Andreeva Kiev-1 9,983
3 Natalia Godunko Kiev-1 9,958


 Apparatus Finals:
Num Gymnast City Score
1 Tamara Yerofeeva Kiev-1 10,0
2 Natalia Godunko Kiev-1 9,967
3 Anna Bessonova Kiev-1 9,933

Apparatus Finals:
Num Gymnast City Score
1 Natalia Godunko Kiev-1 10,0
1 Anna Bessonova Kiev-1 10,0
3 Tamara Yerofeeva Kiev-1 9,967
3 Olga Andreeva Kiev-1 9,967

Apparatus Finals:
Num Gymnast City Score
1 Anna Bessonova Kiev-1 10,0
1 Tamara Yerofeeva Kiev-1 10,0
3 Natalia Godunko Kiev-1 9,967

 

Group Competitions

All-round
Num Group City Gymnasts Coach

Total
1 Kiev-1 Marina Bezdolnaya
Julia Melnik
Olga Andreeva
Natalia Godunko
Anna Bessonova(1)
Tamara Yerofeeva(2)
Albina Deruigina 19,700 18,600 38,300
2 Kiev-2 Olga Hleborobova
Irina Glushak
Anna Gluhovskaya
Elisaveta Karabash
Anastasia Shlyahina
Albina Deruigina 18,700 19,000 37,700
3 Dnepropetrovsk   Natalia Eremina 18,567 19,000 37,567
Note: (1) - 10 clubs
         (2) - 3 ribbons+2 hoops

 
Apparatus finals:
Num Group City Gymnasts Coach Score
1 Kiev-1 Marina Bezdolnaya
Julia Melnik
Olga Andreeva
Natalia Godunko
Anna Bessonova
Albina Deruigina 19,850
2 Dnepropetrovsk   Natalia Eremina 19,183
3 Simferopol, The Crimea Elena Teterya
Olga Negovska
Svetlana Rudalova
Veronika Belyaeva
Elena Tonkonog
Luibov Serebrianskaya 19,133

Apparatus finals:
Num Group City Gymnasts Coach Score
1 Simferopol, The Crimea Elena Teterya
Olga Negovska
Svetlana Rudalova
Veronika Belyaeva
Elena Tonkonog
Luibov Serebrianskaya 19,067
2 Kiev-1 Marina Bezdolnaya
Julia Melnik
Olga Andreeva
Natalia Godunko
Anna Bessonova
Albina Deruigina 19,050
3 Dnepropetrovsk   Natalia Eremina 19,183

Top


| Contents | About gymnasts | Profiles | Photos | Interviews | Routines | Events | Guestbook | Poll | Links | Updates | Thanks to | About myself |

 

Copyright by Lidia Vinogradna (c) 2000-2001